در لیست بهترین تکنیک ها برای پاکسازی ذهن کدام تکنیک ها قرار دارند؟ چگونه ذهن خود را پاکسازی کنیم؟ بدر لیست بهترین روش ها برای پاکسازی ذهن کدام روش ها قرار دارند؟ چگونه ذهن خود را برای زندگی بهتر آماده کنیم؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه ما باشید.

تکنیک پاکسازی ذهن به این علت صورت می‌گیرد که بتوانید روی چیزهای مهم تمرکز کنید. پاکسازی می‌تواند فرد را از نگرش‌های ثابت، الگوها، عادات و شرایطی که در آن گیر کرده است رها کند، تا بتواند رها باشد و انتخاب بیشتری در زندگی داشته باشد.

این تکنیک همچنین برای رهایی از مشکلات فعلی نیز مؤثر است. آزادی و انرژی بیشتری کسب کنید تا بتوانید زندگی خود را با قدرت جلو ببرید. این روش می‌تواند احساس مسئولیت و تنش را در فرد آزاد کند و به او امکان آرامش بیشتری را بدهد. پاکسازی اجازه می‌دهد تا دانش ذاتی و درونی فرد ظهور کند و نیروی هدایت گری در زندگی باشد.

پاکسازی ذهن

از دیگر مزایای پاکسازی ذهن، این است که به رفع موانع و سردرگمی کمک می‌کند وشما را از روابطتان حفظ می‌کند. همچنین کمک می‌کند تا اهداف خود را در تجارت و زندگی شناسایی کرده و به آن‌ها برسید و این امکان را می‌دهد با عشق و شفافیت زندگی کنید؛ همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

لیستی از کارها تهیه کنید

اگر تعداد بسیار زیادی از چیزها را به یاد دارید، به جای اینکه همه آن‌ها را در سر خود نگه دارید، آن‌ها را در یک لیست بنویسید. انجام این کار به فرد اجازه می‌دهد تا تمام ایده‌های خود را بر روی صفحه بریزد، به این معنی که لازم نیست همه موارد را بخاطر بسپارید،  تا ذهن را از بین ببرند. تهیه لیست در رایانه ایده خوبی است، زیرا ممکن است به احتمال زیاد لیست خود را از گم کنید و می‌توانید موارد را به راحتی در آن اضافه یا حذف کنید. به علاوه می‌توانید رایانه خود را تنظیم کنید، به طوری که هنگام تکمیل یک مورد خاص در لیست خود، یک پیام یادآوری به شما بدهد.

تکنیک پاکسازی ذهن
پاکسازی ذهن

یک دفتر خاطرات بنویسید یا یک وبلاگ نگه دارید

اگر اضطراب و نگرانی زیادی دارید، نوشتن آن‌ها در دفتر خاطرات یا راه اندازی یک وبلاگ می‌تواند روشی کمک کننده باشد. آن‌ها را در نوعی چشم انداز قرار دهید. نوشتن تمام افکار خود باعث می‌شود تا فضای زیادی در ذهن باز شود، به این ترتیب که در استفاده از ذهن خود برای بازتاب‌های رضایت بخش تر و معنی دار تر، آزاد هستید. به سادگی هر روز زمان مشخصی را برای جلسه نوشتاری خود اختصاص دهید، تا پاکسازی ذهن به طور منظم انجام شود. دفترچه خاطرات یا وبلاگ، برای زمانی که مجبور می‌شوید به عقب نگاه کنید و متوجه شوید که چه کارهایی خاصی انجام داده اید، منبع خوبی خواهند بود.

حتما بخوانید » افزایش قدرت مغز 45 روش موثر و علمی

سازماندهی شوید

ذهن غالباً پر از افکار مختلفی خواهد شد مانند، کجا کیف پول خود را گذاشته ام؟ یا آیا امروز نیاز دارم که به فروشگاه مواد غذایی بروم؟، که در صورت ساخت تفکر بیش از حد، انرژی ذهنی می‌تواند به هدر برود. برای جلوگیری از این مشکل، همیشه باید تا حد امکان سازمان یافته باشید. هیچ چیز آزاردهنده تر از سوءاستفاده از یک مورد نیست، کلیدها احتمالاً بدترین مقصر هستند، بنابراین همیشه موارد مهم را در همان مکان قرار دهید. همچنین، اگر برنامه ریزی از پیش تعیین شده ای را دارید، لازم نیست در مورد اینکه آیا نیاز به انجام یک فعالیت خاص دارید یا نه، مانند مراجعه به سوپرمارکتی در روز، بیاندیشید.

حتما بخوانید » آرامش ذهنی ؛ 10 راهکار موثر برای رسیدن به آرامش ذهنی پس از یک روز پر مشغله

اجازه ندهید افکار منفی وارد ذهن شوند

این تنها شمایید که مسئولیت آنچه در ذهن می‌گذرد را بر عهده دارید، اما به نوعی، بسیاری از ما به خودمان اجازه می‌دهیم که با افکار منفی دچار مشکل شویم. اگر تمام وقت ذهنتان به سمت افکار منفی می‌رود، دیگر هرگز به حال و هوای مطلوبی نخواهید رسید، بنابراین بهتر است هر وقت که امکانش را دارید، از افکار منفی رها شوید، زیرا این کار ذهن را از استرس بیش از حد رها می‌سازد. از این گذشته، اگر چیزی شما را عصبانی کرده است، چه فایده ای دارد که تمام روز را به خاطر آن غصه بخورید؟

یاد بگیرید که نه بگویید

پاکسازی ذهن
پاکسازی ذهن

بعضی از مردم نمی‌توانند نه بگویند و همیشه وقتی از آن‌ها خواسته شده یا دعوت شده است که برای دیگران کاری را انجام دهند، بله می‌گویند. بنابراین، اگر همکاری از شما بخواهد  تا کاری را برایش انجام دهید، همیشه به این فکر کنید که این وظیفه را برای شما هم عملی می‌کند یا خیر. مطمئناً یک یا دو مورد دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید در فضاهای دیگری نیز نه بگویید. گاهی اوقات اگر به تمام کارها بله بگویید، این یک عادت می‌شود و خیلی وقت‌ها در انجام آن گیر می‌کنید. بنابراین خودتان را آموزش دهید تا در صورت لزوم نه بگویید.

حتما بخوانید » چطور در هر سنی تیزبین باشیم و ذهنی فعال داشته باشیم؟ 2021

از وقفه جلوگیری کنید

اگر ذهنتان مشغول پردازش کارهایی است که باید انجام شوند و شما به طور مکرر دچار وقفه می‌شوید، احتمالاً به جایی نخواهید رسید و احساس می‌کنید ذهن در حال بارگیری بیش از حد است. وقفه باعث می‌شود بهره وری کاهش یابد، بنابراین سعی کنید درهر زمان ممکن از آ نها جلوگیری کنید. به عنوان مثال، اگر کار خاص و مهمی را باید انجام بدهید و اگر اجازه انجام این کار را دارید، در خانه کار کنید، زیرا می‌توانید از اکثر وقفه‌هایی که معمولاً در محل کار رخ می‌دهند، جلوگیری کنید.

فقط روی یک کار متمرکز نشوید، چیزهای دیگر را کنار نگذارید

یکی از بدترین کارها برای به پاکسازی ذهن، کنار گذاشتن کارهایی است که باید انجام دهید. آن‌ها فقط مدتی در ذهن می‌مانند و سپس دور می‌شوند، بنابراین هرگز نمی‌توانید بر روی کار دیگری که در آن زمان انجام می‌دهید تمرکز کنید. پس، توصیه ما این است که فقط هر چه سریعتر آن کارها را انجام دهید، تا بتوانید آن را از ذهن خود خارج کنید و روی کار بعدی متمرکز شوید. اگر این کار را نکنید، غالباً انرژی بیشتری صرف فکر کردن در مورد کاری که باید انجام دهید می‌شود، بجای اینکه آن کار انجام شود و به یاد داشته باشید که چقدر شگفت انگیز است که می‌توانید کاری را با سرعتی انجام دهید که بلافاصله شما را متعهد به انجام آن می‌کند.

پاکسازی ذهنی
پاکسازی ذهن

جستجوی برای کمک

گاهی اوقات فقط بدیهیات را از دست می‌دهید. پیدا کردن یک راه حل برای یک مشکل ممکن است گاهی اوقات موجب خیره شدن فرد به چیزی شود، اما به دلایلی ممکن است نتوانید آن ره حل را پیدا کنید و هرچه بیشتر با یک مشکل دست و پنجه نرم کنید، ذهن بیشتر دچار مشکل می‌شود و با افکار بالقوه غیرمولد به هم می‌ریزد. اگر احساس می‌کنید این مشکل اتفاق افتاده است، از یک دوست دعوت کنید تا به شما کمک کند. دیدگاه آن‌ها در مورد مسئله ممکن است متفاوت و مفیدتر باشد، بنابراین ممکن است بتوانید راه حلی پیدا کنید و بار خود را نسبت به حل مشکل توسط خود، سبک تر کنید.

استراحت کنید

پاکسازی ذهن
پاکسازی ذهن

به نظر می‌رسد برخی از مردم نمی‌توانند به خودشان استراحت دهند. با این کار بیشتر و بیشتر دچار مشکل می‌شوند و در نهایت نمی‌توانند به طور مستقیم فکر کنند و مرتکب اشتباه می‌شوند. چند دقیقه دوری از وظیفه یا فعالیت فعلی کمک می‌کند تا افکار خود را پاکسازی کنید و سپس با طراوت بیشتر و با وضوح بیشتری به تفکر برگردید. یک فاصله کوتاه، انجام درست وظایف را بسیار پربارتر خواهد کرد، نسبت به اینکه سعی کنید که یکی پس از دیگری به حل آن‌ها بپردازید.

حتما بخوانید » 33 فیلم معمایی که ذهن شما را ساعت‌ها درگیر خود می‌کند

صادق باشید

گفتن دروغ، حتی با بهترین نیت‌ها، فقط می‌تواند حجم کاری را به ذهن اضافه کند. یک دروغ غالباً به دیگری منتهی می‌شود و بنابراین باید دروغ‌هایی را که قبلاً گفته اید را بتوانید به خاطر بیاورید تا گرفتار نشوید. توصیه ما این است که در عوض نسبت به احساسات خود با مردم و موقعیت‌ها صادق باشید. به عنوان مثال، اگر به هر دلیلی از کار خود خارج شده اید یا ناامید شده اید، به اشتراک گذاشتن آن، به جای دروغ گفتن، می‌تواند شما را در تخلیه میزانی از فشار ذهنتان کمک کند.

تکنیک پاکسازی ذهنی
تکنیک پاکسازی ذهنی

در استفاده از تکنولوزی به خود استراحت دهید

فواید زیادی برای پاکسازی ذهن در استفاده از تکنولوژی وجود دارند، اما حتی استفاده نکردن از آن‌ها برای یک مدت کوتاه می‌تواند موجب طراوت و تازگی ذهن شود. می‌توانید با عدم استفاده از تکنولوژی، در حالی که مدتی را در خارج از خانه می‌گذرانید، شروع به انجام کارهایی کوچک کنید یا حتی سعی کنید دستگاه‌های هوشمند خود را در طول روز خاموش نگه دارید. برخی دیگر از فعالیت‌های بدون استفاده از تکنولوژی که ممکن است بخواهید امتحان کنید شامل:

پاکسازی ذهن

  • آن را به روزی با استفاده از تکنولوژی کم تبدیل کنید. تلویزیون، رایانه ، تلفن همراه و سایر لوازم الکترونیکی خود را خاموش نگه دارید.
  • به پیاده روی در پارک بروید. مکانی آرام پیدا کنید و تکنیک‌های مراقبه را با دستورالعمل‌های گام به گام امتحان کنید.
  • در کلاس یوگا در محله خود شرکت کنید.
  • حرکات کششی را در خانه انجام دهید.
  • حمام کنید. در حالی که ذهن خود را به آب گرم تمرکز می‌کنید، تلفن خود را در اتاقی دیگر بگذارید.
پاکسازی ذهن
پاکسازی ذهن

مراقب بدن خود باشید

برس کشیدن روشی است که اغلب در طب آیورودا مورد استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است مزایای آرامش بخشی را به همراه داشته باشد. این تکنیک روشی سریع و ارزان برای پاکسازی ذهن است. تمام آنچه نیاز دارید، یک برس معمولی بدن است. به جای استفاده از برس در حمام یا دوش، شما می‌توانید به راحتی پوست خشک خود را به برس بکشید.

حتما بخوانید » سرسختی ذهنی چیست ؟ 16 راهکار به دست آوردن سرسختی ذهنی

از بالای بدن خود شروع کنید و به سمت پایین ادامه دهید، مراقب باشید خیلی مالش ندهید تا از تحریک پوست خود جلوگیری کنید. پس از برس کشیدن خشک، دوش یا حمام را به صورت عادی انجام دهید و سپس لوسیون یا روغن بدن را برای مرطوب نگه داشتن پوست خود بمالید. ایده دیگر این است که از دوش کنتراست استفاده کنید، که بعضی از متخصصان آن را به عنوان جایگزینی برای تقویت گردش خون و انرژی می‌دانند.

درمان بوسیله کنتراست، تکنیکی است که گاهی اوقات برای کمک به بهبودی استفاده می‌شود که شامل جریان آب متناوب بین سرد و گرم است. برای اینکه این روش را در خانه امتحان کنید، باید به طور متناوب از آب سرد و گرم استفاده کنید. ابتدا این آب باید داغ باشد، اما غیرقابل تحمل نباشد. برای جلوگیری از سوزاندن خود، با احتیاط عمل کنید.

بعد از دو تا سه دقیقه ایستادن در آب گرم، دمای آن را به اندازه ای که می‌توانید سرد کنید. آب سرد ناراحت کننده خواهد بود، اما ممکن است آن را نیروبخش بدانید. قبل از بازگشت به آب گرم، یک دقیقه در آب سرد بایستید. این چرخه را دو تا سه بار تکرار کنید.

پاکسازی ذهن
پاکسازی ذهن

در پایان، یک روش ساده دیگر را امتحان کنید

همچنین می‌توانید برای پاکسازی ذهن و بدن خود در طول روز، روی رژیم غذایی کار کنید. اطمینان حاصل کنید که بدنتان هیدراته باشد. مطمئن شوید که به اندازه کافی آب مصرف می‌کنید. اگر هر روز عادت به مصرف قهوه دارید، برای روز سم زدایی خود آن را به چای سبز تغییر دهید.

همان‌طور که نشسته‌ام تا این مقاله را بنویسم، سه موضوع درباره مکالمه، ذهنم را درگیرکرده است؛ مکالمه با مشتریان، خانواده و دوستان. بیشتر ما به روشنی می‌دانیم که دلمان می‌خواهد چه احساسی داشته باشیم؛ شاد، آزاد، استوار. اما به‌جای این احساسات، با سرخوردگی و پریشانی و فشار مواجه می‌شویم. گیج و مبهوت می‌شویم که چگونه مثبت زودگذر را پایدار و درونی کنیم. درجستجوی حالت‌های ظاهرا گیج‌کننده آرامش و رضایت از زندگی، زهرهای گوناگون و متداولی آشکار می‌شوند، اما شما می‌توانید تغییرشان دهید! یا بهتر، حذفشان کنید.

حتما بخوانید » دژاوو ( آشناپنداری ) ؛ تجربه کردن دوباره‌ی چیزی که تجربه نکرده بودید! 2021

زندگی‌تان را ارزیابی کنید و ببینید چه چیزهایی مانع زندگی درست شما می‌شوند. دراینجا چهار عامل ناخوشایند را می آوریم، شاید وقت آن رسیده باشد که زندگی‌تان را پاکسازی کنید.


ذهن

روابط سمی

بگذارید با آن روبرو شویم: روابط از هر نوعی، دوستان، خانواده و همکاران، می‌توانند سمی باشند. قضاوت‌ها، عقاید و انتظارات می‌توانند احساس اعتماد و رفاقت را نابود کنند. آیا کسی در زندگی شما هست که محدودتان کند؟ آیا زمانی که با او هستید احساس مشت و سیلی خوردن به شما دست می‌دهد؟

می‌دانید؟ این مشت‌های آنهاست نه شما. هروقت احساس کردید به‌جای این‌که ایده‌ها و عملکردهای‌تان گسترش پیدا کند، در فشار و محدودیت هستید، احتمالا در یک رابطه مضر و سمی قرار دارید. احساس درونی و ژرف‌تان، بی‌غل و غش‌ترین نشانگر فعل و انفعالات شماست.


مثبت را جایگزین منفی کنید

با تعیین حد و حدود، راه‌هایی برای تغییر انرژی منفی روابط مضر پیدا کنید، به این توجه کنید که چه می‌خواهید، یا حتی این روابط را قطع کنید. با آنهایی باشید که حمایت‌تان می‌کنند، به شما ایمان دارند، شما را می‌پذیرند و تشویق‌تان می‌کنند. تصور کنید اگر هیچ‌کس در سرراه‌تان قرار نگیرید، چه زندگی خواهید داشت.

حتما بخوانید » ماندالا چیست؟نقش هنردرمانی در درمان بیماری ها چیست؟


عقاید سمی

ذهن

چگونه در مسیر خودتان قرار خواهید گرفت؟ وقتی دقیقا به سخنان درون‌تان گوش دهید، می‌شنوید،” نمی‌توانم این‌کار را بکنم. ممکن است شکست بخورم. خیلی سخت است. من به اندازه کافی قوی نیستم، به اندازه کافی باهوش نیستم، یا به اندازه کافی زیبا نیستم.” درجهت قدرت و توان‌تان حرکت کنید، نه دور از آن.

به ترس، تردید، و بی‌ثباتی سلام کنید؛ آنها را به چالش بکشید. آنها را با اندیشه‌های قدرتمند جایگزین نمایید. شاکی و انتقامجو(چیزی هم تراز با اینها) باشید و مهارومحدودش کنید! شما سزاوار این نیستید که طعمه افکار منفی شوید؛ بلکه می‌توانید هرکاری بخواهید انجام دهید. این‌کار با باوراین‌که می‌توانید، ارزشش را دارید و کافی هستید، شروع می‌شود.


تعهدات سمی و بیش از اندازه

متهم به گناه!

من تمام این چهارمورد سمی را در زندگیم تجربه کرده‌ام اما این موردی است که بیشترین مبارزه را با آن داشته‌ام. همه ما از این شاکی هستیم که مسئولیت‌ها و تعهدات زیادی داریم. بیش از حد مجبور و مدیونیم و گاهی هم بیش از حد مسئول. راستی! وقتی درحال حاضر در بشقاب‌تان گوشت، حبوبات، سبزیجات، میوه و کمی هم لبنیات دارید، دیگر به سیب زمینی نیازی ندارید!

بنابراین یک نفس عمیق بکشید، یک قدم به عقب برگردید، هدف بزرگ‌تان را بررسی کنید، حتی اگرریسک سرخوردگی و ناامیدی کس دیگری وجود دارد، شروع کنید به کنارگذاشتن چیزهای اضافی. الویت بندی کنید، وقتی فعالیت‌تان بیش از اندازه گسترده باشد، نه تنها در هیچ‌کدامشان موفق نخواهید بود، بلکه درعوض، خسته وناخوش خواهید شد.

پاکسازی ذهن

چندتا از این چهارمورد سمی و خطرناک در زندگی شما وجود دارد؟ زمانی‌که با اندیشه به سردرگمی‌ها، محدودیت‌ها و مداخله‌گرهای گوناگون در زندگی که سرراه‌تان هستند توجه کنید، بااطمینان می‌توانید بسنجید که چه چیزی به خوبی لیاقت شما را دارد و چه چیزی نه.

به خودتان اجازه ” نه ” گفتن را بدهید، حد و حدودها را مشخص کنید و فضایی برای تغییر ایجاد نمایید. از این‌ کار شاد خواهید شد.