راز داشتن یک سبک زندگی فعال چیست؟ چطور سبک زندگی سالمی داشته باشیم؟ بهترین عادت ها برای داشتن سبک زندگی پر تحرک و سالم کدام عادت ها هستند؟ چگونه سبک زندگی مان را تغییر دهیم؟ یک سبک زندگی سالم چگونه است؟
در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه ما باشید.
 
ایجاد یک سبک زندگی فعال و سالم در زندگی نیازمند رفتن به باشگاهها و داشتن وسایل گران قیمت نیست. برای دانستن اینکه چگونه زندگی فعالی داشته باشیم و اهمیت سبک زندگی فعال در دوران قرنطینه این مقاله را بخوانید.

مجله اینترنتی ماهتوتاسرویس سلامت آیا می‌دانید هر سال حدود پنج میلیون و سیصد هزار نفر در جهان در نتیجه عوارض ناشی از بی‌تحرکی جان خود را از دست می‌دهند؟ زندگی امروزی، بی تحرکی و پیامدهای آن را افزایش داده است. سبک زندگی فعال می‌تواند شما را به یک فرد سالم تبدیل کند اما برای بسیاری از افراد فعالیت بدنی کاری سخت و طاقت فرسا به نظر می‌رسد.

راز داشتن یک سبک زندگی فعال ، در تفاوت دیدگاه افراد بین خسته کننده و دشوار دیدن ورزش و یا تصور کردن آن به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده و لذت بخش است. برای داشتن یک زندگی فعال، فقط باید فعالیت مناسب را پیدا کنید، اهداف معقولی را برای خود تعیین کنید و انگیزه های مناسب را برای ادامه کار خود شناسایی کنید. اگر بتوانید با همه این مشکلات مقابله کنید، در کمترین زمان فعال و پر تحرک خواهید بود.

سبک زندگی فعال و سالم

پیاده روی سبک

پیاده روی را شروع کنید. فعال تر شدن در زندگی به معنای این نیست که شما باید به دوی ماراتن بپردازید و یا در سالن‌های بدنسازی و با دستگاههای ورزشی فانتزی لاغر و خوش اندام شوید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که با سرعت مناسب خود حرکت کنید و یاد بگیرید که از تحرک لذت ببرید. روزانه 15 یا 20 دقیقه پیاده روی را شروع کنید، فقط ۲ تا ۳ کیلومتر در اطراف محله خود، با سرعتی که تا زمان بازگشت به خانه، عرق سبکی کرده باشید. پیاده روی منظم ، شما را برای انجام ورزش‌های سخت تر آماده می‌کند. می‌توانید به جای اینکه با ماشین تا محل کار یا تحصیل خود بروید، قسمتی از آن را پیاده روی کنید. برای تنوع گاهی مسیرخود را تغییر دهید. اگر از پیاده روی خود احساس خستگی می‌کنید ، حین پیاده روی به موسیقی یا کتاب های صوتی گوش دهید یا با تلفن صحبت کنید.

ایستادن بیشتر

سر کار بایستید. مطالعات اخیر نشان می دهد که نشستن طولانی مدت می تواند تأثیر منفی بر سلامت کلی و طول عمر داشته باشد. اگر در جایی کار می کنید که معمولاً ساعتها در روز می نشینید ، گاهی پشت میز ایستاده کار کنید. اگر نیازی به نشستن نیست ، بایستید و از پاها استفاده کنید. در این حالت احتمالاً متوجه تفاوت سطح انرژی خود خواهید شد و در آخر روز به جای احساس خستگی احساس راحتی می کنید. همچنین می‌توانید از میز تردمیل هنگام کار پشت‌میزی استفاده کنید.

هنگام تماشای تلویزیون ورزش کنید.

بسیاری از ما عادت داریم که عصر را جلوی تلویزیون ریلکس کنیم و به تماشای برنامه ها و سریال‌های مورد علاقه بنشینیم. با چندین تغییر ساده در برنامه روزمره تان می‌توانید در حین تماشای تلویزیون کمی فعالیت کنید. می‌توانید در حالی که تلویزیون تماشا می کنید بایستید و هنگام تماشای تلویزیون حرکت اسکات و لانگ ، یا حرکات کششی را امتحان کنید. حتی ایستادن و نشستن پشت سر هم نوعی ورزش است. همچنین می‌توانید یک دوچرخه ثابت یا هر وسیله ورزشی دیگر را به جایی منتقل کنید که بتوانید هنگام تماشای تلویزیون از آن استفاده کنید.

حتما بخوانید » موفقیت

هر روز بیست دقیقه فعالیتی پر تحرک انجام دهید.

زمانی مناسب انتخاب کنید ، یا زمانی را که معمولاً غیرفعال هستید و یا به تماشای تلویزیون مشغولید را مشخص کنید، که می توانید زمان آن را با برخی از فعالیت های کوچک جایگزین یا تکمیل کنید. یکی از رایج ترین دلایلی که افراد را از فعالیت باز می‌دارد ، نداشتن وقت است. اما، اگر هر شب چند ساعت تلویزیون می‌بینید یا گشت و گذار در اینترنت دارید، اختصاص 20 دقیقه از آن به تحرک و فعالیت باعث می‌شود هم استراحت کافی داشته باشید و هم سرحال تر شوید.

به فواید تحرک و فعالیت بیشتر فکر کنید

با قبول کردن فوایدی که ورزش در زندگی شما ایجاد می کند ، به خود کمک کنید تا عادت های جدید را در سبک زندگی تان تقویت کند. حتی در کوتاه مدت ، ورزش می تواند روحیه شما را تقویت کرده و الگوی خواب شما را بهبود بخشد. در دراز مدت ، یک سبک زندگی فعال، اندام متناسب و سلامتی بیشتری را برای شما فراهم می کند. روی این مزایا متمرکز باشید و به خود انگیزه بدهید.

در یک کلاس یا گروه ورزشی شرکت کنید

اگر بیشتر اوقات فراغت خود را به بازی های کامپیوتری یا تماشای تلویزیون و سرگرم شدن با موبایل خود می‌گذرانید، بهتر است آن را رها کرده و در گروهی ورزشی عضو شوید. می‌توانید در بازی های غیر رسمی مثل والیبال در پارک‌ها شرکت کنید یا اینکه یک کلاس ورزشی تخصصی را انتخاب کنید و در آن ثبت نام کنید. ورزش‌های هوازی مثل ایروبیک از بهترین فعالیت ها برای سلامتی بدن هستند .

دوچرخه سواری برای داشتن سبک زندگی فعال و سالم

دوچرخه سواری کنید.

دوچرخه سواری یک ورزش هوازی پرطرفدار است که با بکارگیری نیروی عضلات پا باعث تقویت ظرفیت هوازی شش ها و بالابردن قدرت پاها می شود.  دوچرخه سواری در فضای باز بیش از دوچرخه سواری در باشگاه‌ کالری می‌سوزاند. بنابراین می‌توانید زمانی هر چند کوتاه را به دوچرخه سواری اختصاص دهید تا فعالیت بیشتری داشته باشید.

یک همراه پیدا کنید

شخصی را پیدا کنید که با او فعالیت کنید. حتی اگر فقط قرار است هر روز پیاده روی کنید ، داشتن همراهی برای پیاده روی با شما می تواند تفاوت زیادی در تعهد و نگرش شما ایجاد کند. اینگونه اگر حوصله بیرون رفتن را هم نداشته باشید، بهم زدن برنامه و انصراف از آن دشوارتر خواهد بود. یک زمان منظم پیدا کنید که کارساز باشد و آن را همچون یک قانون در نظر بگیرید که همیشه در آن مکان و زمان همدیگر را ملاقات کنید و با هم فعالیت داشته باشید. شرایط لغو این قانون را برای خود دشوار کنید.

زمان مناسب خود را برای فعالیت روزانه پیدا کنید.

اگر صبح وقت آزاد دارید، آن زمان را به ورزش و فعالیت بپردازید. برای این کار زودتر بیدار شوید و حرکت کنید. اگر بعد از ظهر اوقات فراغت زیادی دارید، پس فعال شوید. با برنامه فعالیت ۲۰ دقیقه‌ای خود شروع کنید و اگر احساس آمادگی کردید زمان آن را گسترش دهید.

حتما بخوانید » مطالعه

یک برنامه سه روزه را پشت سر بگذارید.

گاهی اوقات، هنگامی که برای اولین بار ورزش را شروع می کنید ، عضلاتتان دردناک خواهد شد ، حتی اگر حرکات کششی مناسبی را انجام دهید. بنابراین روز بعد که از خواب برخاسته اید ، احتمالا هیچ تمایلی به تحرک دوباره ندارید! اما باید بدانید به طور معمول ، درد عضلات سه روز قبل از اینکه عضلات به فعالیت جدید عادت کنند ، ادامه خواهد داشت. پس تداوم فعالیت در سه روز اول را متعهدانه پشت سر بگذارید.

یک برنامه سه روزه را پشت سر بگذارید.

به خود پاداش بدهید

دادن پاداش به خودتان برای شروع یک سبک زندگی فعال به شما کمک می کند تا به آن پایبند باشید. به خود چیزی هدیه بدهید که منتظر آن باشید. اگر می خواهید از سبک زندگی فعال جدید خود لذت ببرید ، چرا چند لباس ورزشی جدید تهیه نمی کنید؟ آن چکمه های کوهنوردی جدیدی را که به تازگی دیده اید، تهیه کنید یا پس از ورزش، به یک رستوران شیک بروید و چیزی سالم بخورید.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم نظرات و پرسش‌ها، همچنین تجربیات و دانسته های خود را درباره داشتن یک سبک زندگی فعال و سالم با ما در میان بگذارید.

چگونه سبک زنگی سالم داشته باشیم؟

اگرچه یک سری دستورات و روش‌های معمول برای داشتن یک سبک زندگی سالم وجود دارد، اما درواقع انجام آن برای هرکسی متفاوت به نظر می‌رسد. درواقع سبک زندگی سالم هرکسی با نفر دیگر متفاوت است. صرف نظر از آنچه که شما انتخاب می‌کنید، زندگی سالم یک جز کلیدی برای پیشگیری از بیماری‌ها، افزایش طول عمر و سلامتی است. آگاه بودن نسبت به رژیم غذایی، فعالیت بدنی و سطح استرس به شما این امکان را می‌دهد که به طور موثر تمام جنبه‌های زندگی خود و «کل خود» را متعادل سازید.
در زیر ده مورد مهم وجود دارد که می‌توانید با انجام دادن آن‌ها به یک سبک زندگی سالم دست پیدا کنید.

بیشتر آب بنوشید

سبک زندگی
بیشتر ما روزانه به اندازه کافی آب نمی‌خوریم. آب برای عملکرد بدن ضروری است. حتما می‌دانید که ۶۰ درصد بدن از آب تشکیل شده است. آب برای انجام وظایف بدن، دفع ضایعات و حمل مواد غذایی و اکسیژن در طول بدن مورد نیاز است. از آنجا که ما روزانه مقدار زیادی آب از طریق ادرار، حرکات روده، تعریق و تنفس از دست می‌دهیم، باید با مصرف آب این ذخایر را دوباره پرکنیم. مواد غذایی ۲۰ درصد از نیاز ما به مایعات را تامین می‌کنند و در نهایت ما نیاز به ۸ الی ۱۰ لیوان آب دیگر در روز داریم تا رطوبت بدن حفظ شود. یک راه برای تشخیص اینکه رطوبت بدن به اندازه کافی است، چک کردن رنگ ادرار است که در صورت آب کافی، به رنگ زرد کمرنگ و یا بی رنگ است. اگر اینگونه نیست، پس آب بیشتری بنوشید. سایر علائم کمبود آب در بدن شامل لب‌های خشک، دهان خشک و ادرار کم است.

 


بیشتر بخوانید » رازهای موفقیت

 


به اندازه کافی بخوابید

سبک زندگی
کمبود خواب ممکن است منجر به مشکلات سلامتی از جمله چاقی، دیابت و حتی بیماری‌های قلبی شود. کمبود خواب می‌تواند بر سیستم ایمنی شما تاثیر بگذارد و باعث شود خیلی زود سرما بخورید و نتوانید ویروس آنفولانزا را دفع کنید. پس مهم است که شب‌ها به اندازه کافی بخوابید. کار‌هایی هستن که با رعایت آن‌ها می‌توانید شب‌ها بهتر بخوابید. می‌توانید از مصرف کافئین و نیکوتین در زمان‌های نزدیک به خواب اجتناب کنید.
همچنین در حالی‌که الکل به عنوان خواب آور شناخته می‌شود، مصرف آن در نیمه دوم شب باعث اختلال در خواب می‌شود. ورزش نیز می‌تواند به شما در خواب بهتر کمک کند تا آنجا که ده دقیقه ورزش هوازی مانند پیاده‌روی و دوچرخه سواری، می‌تواند کیفیت خواب شبانه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، اما لطفا از انجام تمرینات ورزشی در نزدیک زمان خواب اجتناب کنید.

مراقبه کنید

مراقبه ذهن را ساکت و روح را آرام می‌کند. همچنین به شما کمک می‌کند در زندگی خود استرس را مدیریت کنید. اگر نمی‌دانید چگونه مراقبه کنید، آموزش مدیتیشن و شگرد‌های مراقبه را مطالعه نمایید.
حتما بخوانید » عکس پروفایل

مرتب ورزش کنید

اگر می‌توانید ورزش کردن را تنها به چند روز در هفته محدود نکنید و در عوض هر روز مقداری ورزش کنید. تحرک کلید زندگی سالم است. ورزش کردن روزانه می‌تواند سلامتی شما را به طرق مختلف بهبود بخشد. ورزش به عنوان یکی از فاکتور‌های اصلی سبک زندگی سالم، به افزایش طول عمر کمک می‌کند، خطر ابتلابه بیماری‌ها را کاهش می‌دهد، به شما کمک می‌کند تراکم استخوان بالاتری داشته باشید و وزنتان راکاهش می‌دهد. یک کار ساده که می‌توانید انجام دهید این است که فواصل نزدیک را پیاده یا با دوچرخه طی کنید. شما می‌توانید به جای استفاده از آسانسور، از پله‌ها بالا بروید، می‌توانید تمرین‌هایی را انتخاب کنید که در خانه یا خارج از خانه با انجامشان لذت می‌برید. زمانی که از فعالیت‌های فیزیکیتان لذت می‌برید، به احتمال زیاد، بیشتر برای انجامشان تلاش خواهید کرد. ورزش کردن مساوی است با لذت بردن و حفظ سلامتی.
حتما بخوانید  علت جویدن ناخن

میوه و سبزیجات بخورید

میوه‌ها شامل مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی هستند. برای داشتن رژیم غذایی سالم، تاجایی که ممکن است، شما باید ویتامین و مواد معدنی خود را از طریق رژیم غذایی روزانه دریافت کنید. بشقاب را با انواع میوه‌ها پر کنید: آووکادو (بله آووکادو از لحاظ فنی میوه است!)، هندوانه، سیب، گریپ فروت، کیوی، توت فرنگی، پرتقال و غیره…
حتما بخوانید » رنگ طلایی

سبک زندگی

همچون میوه‌ها، سبزیجات نیز برای سلامتی خوب و ضروری هستند. متخصصان روزانه مصرف ۵ تا ۹ وعده میوه و سبزی را توصیه می کنند. اما متاسفانه ممکن است این کار گاهی دشوار باشد. در صورت امکان، غذا‌هایی مانند لوبیا قرمز، لوبیا سیاه، مارچوبه، لوبیا سبز و هویج را در رژیم غذاییتان بگنجانید. به سبزیجات مورد علاقه خود فکر کنید و اینکه چگونه می‌توانید هر روز بیشتر آن‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید و غذا‌های رنگی رنگی را انتخاب کنید. میوه‌ها و سبزیجات با رنگ‌های روشن برای سلامتی مفید هستند، چون آن‌ها چیز‌هایی را که در بدن ما هستند و به سلول‌های ما آسیب می‌رسانند، از بین می‌برند. بنابراین، ترکیب میوه‌ها / سبزیجات خود را از رنگ‌های مختلف انتخاب کنید: سفید (موز، قارچ)، زرد (سیب، آناناس)، نارنجی (پرتقال، هویج)، سبز (سیب سبز، آووکادو، کرفس)، بنفش / آبی (بادمجان، توت قرمز).
حتما بخوانید » روانشناسی ایموجی‌

مواد غذایی فرآوری شده نخورید

خوراکی‌های فرآوری شده به خاطر مواد نگهدارنده و همچنین به این خاطر که مواد غذایی مفید آنها از بین رفته است، برای بدن خوب نیستند. این مواد حاوی مقدار زیادی نمک هستند که منجر به فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی می‌شود. غذا‌های فرآوری شده هیچ شباهتی به شکل خام خود ندارند. به طور کلی، بیشتر غذا‌های سوپرمارکت‌ها فرآوری شده هستند. به ترکیبات آن‌ها نگاه کنید و آن‌هایی را که در ۵ مورد اول نمک یا شکر دارند را کنار بگذارید.
حتما بخوانید » زیگورات

نفس عمیق بکشید

اکسیژن منبع حیاتی زندگی است. ممکن است بدانید چطور نفس بکشید، اما آیا به درستی نفس می‌کشید؟ اغلب ما به درستی تنفس نمی‌کنیم – فقط چند نفس سطحی می‌گیریم که تنها ۱ / ۳ از ظرفیت ریه‌های ما را دربرمی‌گیرد. یک نفس کامل، به گونه‌ای است که ریه‌ها به طور کامل پر شوند، شکم شما منبسط شود و حرکت کمی در شانه‌های شما ایجاد شود. تنفس عمیق فواید زیادی دارد مانند کاهش استرس، تعدیل فشار خون، تقویت ماهیچه‌های شکم و روده و تسکین درد عمومی بدن. تنفس عمیق همچنین به جریان خون بهتر کمک و سموم را از بدن آزاد می‌کند که به خواب بهتر در شب نیز منجر می‌شود.
حتما بخوانید » بازدید مجازی

کربوهیدرات قهوه‌ای بخورید

کربوهیدرات‌ شامل سفید دانه‌هایی مانند برنج سفید، پاستا، نان سفید، ماکارانی و هرچیزی که با آرد سفید و مخمر ترکیب می‌شود، است. مواد مغذی در فرایند تولید این مواد حذف می‌شود و آن‌ها را غنی از کالری می‌کند. آن‌ها همچنین باعث افزایش سطح قند خون می‌شود. به جای آن برنج قهوه ای، جو، جو دوسر، بلغور جو دوسر و حبوبات قهوه‌ای رنگ مصرف کنید.
حتما بخوانید » عکس پروفایل

غذای چرب و شیرین ممنوع

غذا‌های چرب، شیرین، حاوی کافئین و جوش شیرین را حذف کنید. در صورت امکان فست فود‌هایی مثل سیب زمینی سرخ کرده، پیراشکی، چیپس و غذا‌های سرخ شده نخورید. آن‌ها نه تنها چاق کننده هستند، بلکه حاوی آکریلامید هستند که یک ماده‌ی سرطان زا است. گزینه‌های بهتری را جایگزین این غذا‌ها کنید؛ مانند غذا‌های گریل شده، بخارپز، کم سرخ شده و یا حتی خام. حتما بخوانید » بهترین بازی های دونفره

سیگار نکشید

سیگار را کنار بگذارید و در معرض دود سیگار نیز قرار نگیرید. سیگار شما را به شدت در معرض خطر سرطان ریه، سرطان کلیه، سرطان پستان و حمله قلبی قرار می‌دهد. حتی کم سیگار کشیدن نیز خطرات آن را کاهش نمی‌دهد. اگر سیگار می‌کشید، همین حالا ترک کنید. این کار را نه تنها برای خودتان، که برای خانواده و دوستانتان انجام دهید.