در لیست 111 هدف در زندگی که قبل از مرگ باید به آن‌ها برسید کدام هدف ها قرار دارند؟ آیا می‌دانید در زندگی به دنبال چه چیزی هستید؟ چقدر رسیدن به این اهداف برای شما مهم است؟ چقدر حاضرید از تفریحات خود کم کنید و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کنید؟

در ادامه پاسخی جامعی به این سوالات خواهیم داد،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

این‌ها سوالاتی است که خیلی از ما در طول زندگی به آن‌ها فکر کرده‌ایم و برای آن‌ها نقشه کشیده‌ایم. هدف شما، نیروی محرکه‌ای است که صبح‌ها شما را از رختخواب بیرون می‌کشد، این همان چیزی است که به زندگی شما معنا می‌دهد و باعث می‌شود یک زندگی منحصربه‌فرد و خلاقانه بسازید. چیزی که موقع تمام شدن فرصت زندگی، می‌توانید به آن افتخار کنید و شجاعانه بگویید که وقت خود را تلف نکرده‌اید.

حتما بخوانید » پرورش ذهن ؛ 17 تاکتیک علمی و موثر تقویت ذهن

در این مقاله،لیستی از اهداف مهم زندگی گرد آورده‌ایم، لیستی که همین امروز باید دست به کار شوید و یکی شبیه به آن را برای خود بنویسید. مهم نیست الان کجای زندگی هستید و چه می‌کنید، مهم این است که هیچ‌وقت برای نوشتن این لیست دیر نیست. پیشنهاد می‌کنیم پیش از این کار، حتما این مقاله از مجله اینترنت ماهتوتا را بخوانید.این مقاله،علاوه بر ایده‌های خوبی که به شما خواهد داد، مهم‌ترین مزایای تعیین اهداف را برای شما بازگو می‌کند تا با دیدگاه روشن‌تری لیست خود را تهیه کنید. با ما همراه باشید.

قدرت و مزایای تعیین اهداف

مزایای تعیین اهداف

اگر برای نوشتن لیست اهداف تردید دارید و نمی‌دانید که دقیقا چرا باید چنین کاری را انجام دهید، باید کمی بیشتر درباره‌ی مزایای این کار بدانید. به قول آنتونی رابینز: «تعیین هدف، اولین قدم در تبدیل نامعلوم به معلوم است.»

حتما بخوانید » یادگیری هوشمندانه اجایل AgileLearning

با این کار شما از حالت انفعال خارج شده و کم کم وارد میدان عمل می‌شوید. نوشتن، ذهن شما را بیدار کرده و در حال آماده باش قرار می دهد.

کنترل زندگی خود را در دست می‌گیرید

اگر در حال خواندن این مطلب هستید، یعنی اولین جرقه‌های تغییر در وجود شما زده شده است. لحظه‌ای توقف کنید و به چیزهایی که می‌خواهید فکر کنید. این کار، جسارت بالایی می‌طلبد، اما پاداش آن، یک زندگی آگاهانه است. زندگی‌ای که خیلی از مردم، جرأت آن را ندارند.

با نوشتن اهداف، سکان زندگی‌تان را خودتان به دست بگیرید و به سمتی برانید که می خواهید. مسئولیت همه‌ی تصمیمات خود را به عهده بگیرید و نگران چیزی نباشید. فراموش نکنید که زندگی بدون هدف، دور باطلی است که دستاوردی با خود به همراه ندارد.

نتایج بهتری می‌گیرید

نوشتن باعث می‌شود به جای اینکه عقب بنشینید و منفعلانه منتظر وقوع اتفاقات باشید، خود را برای رسیدن به بهترین نتایج، تحت فشار قرار دهید. در واقع شما با این کار، چشم‌اندازی روشن ترسیم کرده‌اید و می‌دانید که قرار است به کجا برسید. در این صورت تلاش‌های شما بهتر به بار می‌نشیند و انرژی خود را بیهوده هدر نمی‌دهید. فراموش نکنید هر کاری که سنجیده و حساب شده انجام شود، نتایج بهتری در بر خواهد داشت.

حتما بخوانید » یادگیری در خواب ؛ از خیال تا واقعیت 2021

آینده‌نگر می‌شوید

خود را در یک، سه یا پنج سال آینده کجا می‌بینید؟ وقتی اهداف خود را تعیین می‌کنید، به آینده فکر می‌کنید و یک برنامه‌ی عملی ترتیب می‌دهید. تضمینی نیست که همه چیز مطابق انتظار شما پیش رود، اما مهم این است که شما اهداف مشخصی دارید. می‌توانید دوباره برنامه‌های خود را مرور و تنظیم کنید و به سمت چشم‌انداز خود پیش بروید.

با‌انگیزه می‌شوید

تعیین اهداف، شما را به خواسته‌های اصلی‌تان پیوند می‌دهد. اهداف شما یک یادآوری ثابت و دائمی در مورد چیزهایی است که حقیقتا آن‌ها را دوست دارید. این کار، ذهن شما را بر خواسته‌هایتان متمرکز می‌کند و باعث می‌شود از چالش‌های به وجود آمده از موانع منفی، دور بمانید. هنگامی که رسیدن به اهداف خود را تجسم می‌کنید، انگیزه‌ی عمل پیدا می‌کنید. هر بار که به هدف خود فکر می‌کنید، یک حس انرژی نو به دست می‌آورید که بر رفتارهای شما تأثیر مثبت می‌گذارد.

حتما بخوانید » مینیمالیسم و سبک زندگی مینیمالیستی چیست؟ 2022

مسئولیت‌پذیر می‌شوید

وقتی هدف داشته باشید، مسئولیت‌پذیر می‌شوید و به جای اینکه فقط حرف بزنید و ادعا کنید، باید وارد عمل شوید. برای این منظور، بعضی اهداف کوچک‌تر را هم در لیست خود قرار دهید تا همیشه حداقل نسبت به بخشی از اهداف خود توان پاسخگویی داشته باشید. بر عملکرد خود نظارت کنید و اقدامات لازم بر رفع کم کاری‌ها و سهل‌انگاری‌ها را انجام دهید.

اهداف شما در زندگی چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید به دنبال ارزش‌ها و علاقه‌های خود باشید. بخشی از این ارزش‌ها، چیزهایی هستند که با آن‌ها بزرگ شده‌اید و بخشی دیگر، خواسته‌هایی هستند که شما را واقعا خوشحال می‌کنند.

اولین چالش این است که یاد بگیرید چگونه ارزش‌های خود را بسازید و هم سو با آن‌ها زندگی کنید. زندگی در راستای ارزش‌ها به این معنی است که افراد، فعالیت‌ها و تجربیاتی که نماینده‌ی این ارزش‌ها هستند را در اولویت قرار دهید.

برای یافتن ارزش‌ها و علایق زندگی‌تان، به صدای قلبتان گوش دهید. وقت بیشتری با دوستان قدیمی بگذرانید و بیشتر مطالعه کنید. ببینید واقعا در زندگی به دنبال چه هستید و چه چیزهایی برای شما مهم ترند، آنگاه اهداف خود را بر اساس آن‌ها تنظیم کنید.

حتما بخوانید » کیفیت زندگی خود را با این 11 عادت روزانه برای همیشه بهبود بخشید

نکته‌ی دیگر این است که لیست اهداف شما، یک وحی منزل نیست! فراموش نکنید که زندگی، پیوسته در حال تغییر است و همان‌طور که شما و شرایط زندگی‌تان تغییر می‌کنند، لیست اهداف هم می‌تواند تغییر کند، پس انعطاف‌پذیر باشید و از لیست خود به عنوان یک منبع الهام‌بخش در زندگی روزمره‌ی خود استفاده کنید. این یک طرح کلی است تا پیوسته به شما یادآوری کند که از زندگی، چه می‌خواهید.

نمونه‌ای از لیست اهداف برای رسیدن به تناسب اندام

لیست اهداف تناسب اندام

داشتن سلامتی و تناسب اندام، یک هدف بسیار مهم در زندگی است. به این ترتیب می‌توانید یک زندگی سالم و پویا داشته باشید. لیستی که در ادامه می‌آید، اهداف متنوعی را در این زمینه پوشش می‌دهد. بعضی مربوط به انعطاف‌پذیری است و بعضی دیگر قدرت و استقامت بدن را افزایش می‌دهد.

حتما بخوانید » انگیزه ورزش ؛ چطور برای شروع و ادامه ورزش انگیزه داشته باشیم؟ 2022

هدف

نکته‌ی کلیدی این است که در هیچ سطحی متوقف نشوید و وقتی به هر یک از این اهداف رسیدید، با افزایش شدت، تکرار یا زمان تمرینات، به سطح بعدی بروید:

 1. ۳۰ حرکت پرس سینه انجام دهید.
 2. ۱۰ کیلومتر بدوید.
 3. روی انجام ۵ حرکت یوگا مسلط شوید.
 4. ۵ حرکت کششی انجام دهید.
 5. دست‌تان را به لبه‌ی حلقه‌ی بسکتبال برسانید.
 6. حداقل ۱۰ ثانیه روی دست‌های خود بایستید.
 7. برای یک دقیقه، یک حرکت اسکوات صحیح و دقیق انجام دهید.
 8. حرکت پرس سینه را با یک دست انجام دهید.
 9. یک کیلومتر، شنا کنید.
 10. دویدن خود را سرعتی کنید.
 11. بر روی ۴ حرکت پلی‌متریک مسلط شوید.

حتما بخوانید » 11 دوره‌ آموزشی رایگان آنلاین برتر سایت Udemy

نمونه‌ای از لیست اهداف برای افزایش خلاقیت

لیست اهداف خلاقانه

برای بسیاری از مردم خلاق بودن مترادف با ساخت یک شاهکار بی‌نظیر است، اما واقعیت این است که پروژه‌های خلاقانه می‌توانند هر چیزی باشند. هر چیزی که از الگوی ثابت همیشگی جدا شده و به مسائل از زاویه‌ی دیگری نگاه می‌کند.

خلاقیت بر توانایی شما در ارائه‌ی ایده‌های اصلی تمرکز دارد و می‌تواند بین این ایده‌ها و مطالب به ظاهر غیر‌مرتبط ، ارتباط ایجاد کند.

جامعه‌ی پرشتاب امروزی به افراد مبتکر و خلاق نیاز دارد و این چیزی نیست که در مدارس آموزش داده شده باشد.

حتما بخوانید » سبک زندگی در آینده ؛ زندگی در آینده چگونه خواهد بود؟ 2022

افزایش خلاقیت به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید چطور در زمانی که منابع لازم برای یافتن پاسخ را ندارید، از عهده‌ی مشکلات خود بر‌آیید.

 1. یک داستان کوتاه بنویسید.
 2. در یک کلاس نقاشی ثبت نام کنید.
 3. یک رقص جدید یاد بگیرید.
 4. هر روز و به مدت یک ماه، ۱۲۰۰ کلمه بنویسید.
 5. دستور پخت جدیدی ابداع کنید و به آن مسلط شوید.
 6. یک تابلوی آرزوها درست کنید.
 7. بافتنی یاد بگیرید.
 8. دکور داخلی خانه‌ی خود را تغییر دهید.
 9. یک فناوری نوآورانه طراحی کنید (حتی اگر قصد ساخت آن را ندارید).
 10. چیزی بسازید، بزرگ یا کوچک، فرقی ندارد. این وسیله می‌تواند یک ظرف سفالی کوچک یا یک مبلمان کامل از چوب و پارچه باشد.
 11. از مبتدی بودن لذت ببرید. تجربه‌های جدیدی مثل استفاده از حلقه‌ی لاغری ورزشی، شیشه‌سازی به روش دمیدن، تردستی و حکاکی روی چوب را امتحان کنید و در آن‌ها استاد شوید.

حتما بخوانید » یادگیری گرامر انگلیسی با 11 اپلیکیشن برتر

نمونه‌ای از لیست اهداف مربوط به خانواده و جامعه

لیست اهداف اجتماهی

درک نقاط قوت و محدودیت‌های اجتماعی فعلی، نیازمند کسب مهارت است. این مهارت به شما کمک می‌کند که ضمن شناخت این محدودیت‌ها، تأثیر آن‌ها را بر زندگی خود بسنجید.

حتما بخوانید » نویسندگی ؛ 11 کتاب برای بهتر نوشتن و غلبه بر موانع ذهنی

خودآگاهی در این زمینه می‌تواند به تقویت روابط شخصی و حرفه‌ای شما کمک کند. به علاوه، داشتن اهدافی که مربوط به روابط اجتماعی است، ارتباطات و سیستم پشتیبانی شما را تقویت می‌کند.

 1. یک شنونده‌ی فعال شوید. به دیگران نشان دهید که به آنچه می‌گویند توجه دارید و زبان بدن آن‌ها را می‌فهمید. در حین مکالمه، سوالات مرتبط بپرسید و از نشانه‌های غیرکلامی برای نشان دادن توجه‌تان به ارتباط استفاده کنید.
 2. بیاموزید که به همان راحتی که از شما کمک می‌خواهند، شما هم درخواست کمک کنید.
 3. حداقل ماهی یک‌بار به یکی از بستگان دور سر بزنید و از احوال آن‌ها جویا شوید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا روابطی را اغلب به راحتی از هم می‌پاشند، حفظ کنید.
 4. بین کار و زندگی تعادل برقرار کنید. به عبارت دیگر، به طور مرتب برای روابط خانوادگی و اجتماعی خود وقت بگذارید.
 5. بخشش را یاد بگیرید. کنار گذاشتن هرگونه کینه و نارضایتی، نه تنها روابط شما را تقویت می‌کند، بلکه به شما آرامش خاطر می‌بخشد.
 6. همدلی را یاد بگیرید. این که بتوانید احساس دیگران را درک کنید به شما کمک می‌کند تا از دیگران مراقبت کنید و در روابط خود تغییر ایجاد کنید.
 7. شرافتمندانه زندگی کنید. اخلاق‌مداری، صداقت با دیگران، داشتن ارزش‌های ثابت و وظیفه‌شناسی، همگی نمونه‌‌هایی هستند که باعث می‌شوند در زندگی درستکار و ثابت قدم بمانید.
 8. محترم باشید. مردم به فردی که برای خود ارزش قائل است، اعتماد کرده و روی او حساب می‌کنند.
 9. الهام‌بخش باشید. برای اطرافیانتان الگوی خوب و مثبتی باشید تا از شما یاد بگیرند.
 10. در روابط بین فردی، موثر باشید. یاد بگیرید احساسات خود را با دیگران در میان بگذارید و آن‌ها را آزادانه بیان کنید.
 11. یکی از اعضای خوب خانواده باشید. این می‌تواند شامل انتقال ارزش‌های مثبت به فرزندان‌تان، داشتن یک ازدواج خوب یا داشتن یک رابطه‌ی محکم با بستگان دور باشد.

حتما بخوانید » مهارت توجه به جزئیات چیست؟ افراد جزئی‌گرا چه ویژگی‌هایی دارند؟ 2022

نمونه‌ای از لیست اهداف مربوط به شغل

لیست اهداف شغلی

تعیین اهداف شغلی در زندگی، راهی موثر برای ترسیم آینده است. با آگاهی از مسیری که می‌خواهید در زندگی طی کنید، انرژی خود را بر فرصت‌های شغلی معنادار و هم‌سو متمرکز کنید.

حتما بخوانید » قانون درخت دانش به جای حفظ کردن طوطی وار 2022

 1. تحصیلات خود را ادامه دهید، خواه برای دریافت یک مدرک پیشرفته و خواه برای کسب تخصص در یک مهارت یا حرفه‌ی خاص.
 2. فراتر از انتظارات مافوق خود، رفتار کنید.
 3. مربی کسانی باشید که قصد دارند در آینده متخصص شوند.
 4. بر ترس از سخنرانی در جمع غلبه کنید تا روزی بتوانید از مهارت‌های ارتباطی – کلامی خود برای ایجاد انگیزه، آموزش و الهام بخشیدن به دیگر اعضای تیم خود استفاده کنید.
 5. با راه‌اندازی یک وبلاگ یا به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود در جامعه به منظور پیشبرد ارتباط با مردم، رهبری اندیشه‌ها را به دست بگیرید.
 6. کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید و خلائی که در جامعه مشاهده می‌کنید را پر کنید. به نیازهای برآورده نشده‌ی مردم پاسخ دهید.
 7. وقتی مردم می‌خواهند کاری را یاد بگیرند، شما همان متخصصی شده باشید که به دنبالش می‌گردند.
 8. از یکی از سرگرمی‌های خود یک شغل بسازید. فکر کنید و ببینید که چه هنر یا مهارتی دارید که در صورت تبدیل شدن به یک شغل می‌تواند بازده اقتصادی هم داشته باشد؟ این مهارت را کامل کنید تا بتوانید آن را تبدیل به یک حرفه کنید.
 9. مبتکر یا پیشرو باشید. از خلاقیت خود برای ارائه‌ی روش جدیدی برای انجام کارها در شغل یا حرفه‌ی خود استفاده کنید.
 10. یک وب‌سایت یا محتوای تبلیغاتی برای کار خود ایجاد کنید.

حتما بخوانید » آرامش ذهن

نمونه‌ای از لیست اهداف معنوی

لیست اهداف معنوی

افرادی که اهداف معنوی دارند نسبت به افرادی که اهداف معنوی ندارند، شادترند. به علاوه آن‌ها، احساس رضایت و هدفمندی بیشتری در زندگی دارند.

حتما بخوانید » شستشوی مغزی برای رسیدن به موفقیت و اهداف 2022

این اهداف بلند‌مدت را باید بر اساس معیارهای اخلاقی و معنوی و ایجاد تغییراتی در جهت بهبود آن‌ها تعیین کرد. اهداف معنوی به شما این امکان را می‌دهد که باورهای خود را شناسایی کرده و تعیین کنید که آیا اهداف فعلی شما با این باورها مطابقت دارد یا خیر.

 1. برای اینکه با خداوند ارتباط قوی‌تری پیدا کنید و به آرامش درونی بیشتری برسید، در یک مراسم دعا شرکت کنید.
 2. یاد بگیرید که در راستای ارزش‌های معنوی خود مانند بخشش ، شفقت ، محبت به دیگران و قدردانی زندگی کنید.
 3. سعی کنید بعضی از تکنیک‌های طبیعی درمانی را بشناسید و در آن‌ها به مهارت برسید.
 4. با یادگیری زندگی در لحظه، تمرکز حواس را تمرین کنید. انجام هر روز مدیتیشن به شما کمک می‌کند تا با خودآگاهی بیشتری زندگی کنید.
 5. اطلاعات بیشتری راجع به مذهب خود و سایر مذاهب کسب کنید.
 6. کتاب‌های مهم مذهبی خود را بخوانید؛ مثلا به عنوان یک مسلمان، برنامه‌ای پیوسته برای مطالعه‌ی قرآن داشته باشید.
 7. به مکان‌های مقدس جهان سفر کنید.
 8. پاسخ خود را به این سوالات بیابید:
 • چرا کسی باید رنج بکشد؟
 • آیا زندگی پس از مرگ وجود دارد؟
 • چرا اتفاق‌های بد برای آدم‌های خوب رخ میدهد؟
 • آیا همه‌ی ما، اجزای یک کل واحد هستیم؟
 • معنی زندگی چیست؟
 1. با یک روحانی یا پیشوای معنوی صحبت کنید و سوالات معنوی‌ای را که همیشه درباره‌ی آن‌ها کنجکاو بوده‌اید، از او بپرسید.
 2. یاد بگیرید که به جای غرق شدن در منیت‌ها، با روح متعالی خود همذات‌پنداری کنید.
 3. با فردی که دارای سابقه مذهبی یا معنوی است، اما تفاوت زیادی با شما دارد، آشنا شوید و از او درباره‌ی اعتقاداتش بپرسید.
 4. برای شرکت در مراسمات مذهبی، برنامه‌ی منظم و مشخصی داشته باشید.

حتما بخوانید » آرامش ذهنی

نمونه‌ای از لیست اهداف مربوط به علم و دانش

لیست اهداف علمی

اغلب مردم یادگیری را یک چالش مادام‌العمر می‌دانند. با جدیت در کسب دانش بیشتر می‌توانید شانس موفقیت خود را در تصمیم‌های آگاهانه‌تر بالا ببرید. به علاوه، این کار، قدرت خلاقیت شما را افزایش می‌دهد.

حتما بخوانید » کتاب برای موفقیت

وقتی در زندگی خود برای کسب دانش بیشتر، برنامه داشته باشید، می‌پذیرید که اگرچه تغییر، اجتناب‌ناپذیر است، اما رشد، یک امر ارادی است نه اختیاری.

 1. در دوره‌هایی شرکت کنید که به آن‌ها علاقه مندید، لازم نیست این دوره‌ها حتما مربوط به شغل شما باشند.
 2. یک زبان جدید یاد بگیرید.
 3. یاد بگیرید که اشتباهات شما، درس‌های جدید شما است و باید دانش نهفته در دل آن‌ها را بیرون بکشید.
 4. مهارت‌هایی را که برای یادگیری صحیح مورد نیاز است، توسعه دهید؛ مانند مهارت‌های آزمایشگاهی، مهارت‌های تفکر انتقادی، مهارت‌های حل مساله‌، مهارت‌های خلاقیت و مهارت‌های نوشتاری.
 5. در یک رشته، مدرکی در سطح پیشرفته بگیرید یا در یک دانش بخصوص، کاملا مسلط و استاد شوید.
 6. برای گسترش دیدگاه خود در مورد موضوعات مختلف آماده باشید.
 7. بپذیرید که یادگیری می‌تواند در همه جا رخ دهد، نه فقط در محیط رسمی.
 8. دانش کافی در مورد موضوعی را کسب کنید تا جایی که بتوانید آن را تدریس کنید.
 9. دانش را به سود خود و اطرافیانتان بکار گیرید.
 10. در همه‌ی محیط‌های یادگیری، ذهنیت مثبت داشته باشید. حتی اگر اطلاعات، گیج‌کننده یا پیشرفته باشند.

حتما بخوانید » پولدار شدن

نمونه‌ای از لیست اهداف مالی

لیست اهداف مالی

حتما بخوانید » هدف گذاری صحیح با تعیین اهدافی که قابل دستیابی هستند 2022

داشتن اهداف مالی به شما کمک می‌کند تا در مورد امور مالی خود، تصمیمات درست بگیرید و مسؤولانه‌تر برخورد کنید. با داشتن هدف، شما در عملکردهای مالی خود مطمئن‌تر قدم برمی‌دارید، چون اهداف شما مشخص است و می‌دانید که می‌خواهید به کجا برسید. در ضمن، شما مراقب بودجه و هزینه‌های خود خواهید بود و به این ترتیب، تلاش‌های مالی شما به بار می‌نشینند.

حتما بخوانید » سلامت ذهن

 1. یک صندوق مالی اضطراری بسازید که در صورت از دست دادن منبع درآمد، صورت حساب‌های شما را به مدت نه ماه پرداخت کند.
 2. بدون وام و بدهی زندگی کنید. هزینه‌ی تمام کارت‌های اعتباری خود را بپردازید و هیچ کارت جدیدی اضافه نکنید. این یعنی هزینه‌های اضافی به خود تحمیل نکنید و در همان حدی که توان پرداخت دارید، زندگی کنید.
 3. علاوه بر درآمد اولیه‌ی خود، درآمد اضافی نیز داشته باشید؛ به عنوان مثال، یک کار جانبی شروع کنید یا یک کار نیمه‌وقت را انتخاب کنید.
 4. از دوران جوانی برای بازنشستگی برنامه‌ریزی کنید تا ناگهان در نیمه‌ی راه زندگی، درگیر خالی بودن حساب پس‌انداز خود نشوید.
 5. یک بیمه‌ی خوب و کارآمد داشته باشید تا کلیه‌ی بدهی‌های احتمالی شما مثل امور درمانی، اتومبیل و لوازم خانه را پوشش دهد.
 6. جلوی خریدهای مکرر و بیهوده‌ی خود را بگیرید. این خریدها ممکن است مربوط به خرید هر روزه‌ی قهوه ی صبحگاهی یا ناهار خوردن در رستوران باشد.
 7. پول کافی برای حمایت از سازمان‌های غیر‌انتفاعی و تشکل‌هایی که برای شما مهم هستند، به دست آورید.
 8. وامی که برای خانه گرفته‌اید را زودتر از موعد مقرر پرداخت کنید. به این ترتیب می‌توانید پول بیشتری برای دغدغه‌های دیگرتان کنار بگذارید.
 9. وام‌های دانشجویی خود را پرداخت کنید و برای تحصیل فرزندان خود هم یک پس‌انداز مالی داشته باشید.
 10. بیش از توان خود هزینه نکنید. هزینه‌های خود را قبل از دریافت حقوق و دستمزد خود تعیین کنید تا وسوسه‌ی خرید‌های بیهوده به سرتان نزند.
 11. هر کاری را که انجام می‌دهید و برای شما پول‌ساز است، دوست داشته باشید. این بدان معناست که اشتیاق خود را دنبال کنید تا منبع درآمد شما شود.
 12. عادت کنید که بودجه‌بندی داشته باشید. البته اگر درآمد زیادی ندارید، احتمالا این کار دشوار خواهد بود، اما می‌توانید با در نظر گرفتن نیازهای مهم‌تر خود و صورت‌حساب‌هایی که باید پرداخت کنید، این کار را برای خود راحت‌تر کنید.

حتما بخوانید » پاکسازی ذهن

نمونه‌ای از لیست اهداف مربوط به سلامتی

لیست اهداف سلامتی

اگر می‌خواهید یک زندگی سالم داشته باشید و از طول عمر خود بدون درگیری با بیماری‌های مزمن لذت ببرید، حتما در این مورد هم لیست اهداف داشته باشید. سلامت و رفاه جسمی شما ترکیبی از عوامل مختلفی است که سبک زندگی شما را شکل می‌دهند، بنابراین تعیین اهداف مربوط به سلامتی هم باید روی برقراری تعادل بین سلامت و سبک زندگی شما متمرکز باشد.

حتما بخوانید » رازهای موفقیت 18 زن کارآفرین از عادات صبحگاهی تا طرز فکر آنها

 1. غذاهای ناسالم را کنار بگذارید و خوردن غذاهای سالم را شروع کنید. وعده‌های غذایی خود را در ابتدای هفته برنامه‌ریزی و آماده کنید تا هیچ بهانه‌ای برای تهیه‌ی فست فود در راه بازگشت از محل کار به خانه نداشته باشید.
 2. به جای نوشابه یا آب میوه، آب بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید.
 3. خواب کافی داشته باشید تا بدن شما بتواند تجدید قوا کند.
 4. حداقل ۵ روز در هفته و روزی ۳۰ دقیقه، ورزش کنید.
 5. تمرینات قدرتی را به تمرینات قلبی (کاردیو) خود اضافه کنید.
 6. ورزش یا فعالیت جدیدی را انجام دهید که برای شما تازگی داشته باشد، مانند واترپلو یا بدمینتون.
 7. برای محافظت از مفاصل خود در حین تمرینات ژیمیناستیک یا آکروباتیک، از یک ترامپولین کوچک استفاده کنید.
 8. برای یک دوی ماراتن تمرین کنید، حتی اگر بتوانید فقط نیمی از مسیر را طی کنید.
 9. سیگار کشیدن و سایر عادات ناسالم را ترک کنید.
 10. به خاطر داشته باشید که در طول روز برای حفظ آرامش، نفس‌های عمیق‌تری بکشید.
 11. به دیگران هم کمک کنید تا زندگی سالم‌تری داشته باشند.

حتما بخوانید » استرس و اضطراب شدید

نمونه‌ای از لیست اهداف بلند‌مدت

هدف
هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف هدف

همان‌طور که از نامشان پیدا است، قرار نیست اهداف بلند‌مدت، فوری محقق شوند؛ رسیدن به آن‌ها نیازمند صرف زمان و انرژی است و در این میان، هدف داشتن، به شما نیرویی مضاعف خواهد بخشید.

حتما بخوانید » افزایش قدرت مغز

 1. تا جایی که امکانش را دارید به کشورهای خارجی سفر کنید.
 2. هنگامی که احساس کردید آماده هستید، تشکیل خانواده دهید.
 3. مهارت‌های خود را توسعه دهید و نقاط عطفی را که می‌خواهید به آن‌ها برسید، تعیین کنید.
 4. بر اساس تعریفی که از خودتان دارید، به بهترین خودتان تبدیل شوید.
 5. یاد بگیرید آنچه را که هم‌اکنون دارید دوست داشته باشید تا اینکه اشتیاق شما برای رسیدن به بیش از آن، زیاد شود. تمرین ذهن‌آگاهی به این امر کمک می‌کند.
 6. میراثی از خود در جهان باقی بگذارید؛ این کار می‌تواند کاشتن یک درخت باشد یا مشارکت در یک کار خیر.
 7. استقلال مالی داشته باشید تا بتوانید از اهداف و رویاهای دیگر خود هم لذت ببرید.
 8. بچه‌دار شوید.
 9. یک رکورد محلی، استانی یا جهانی را در زمینه‌ای خاص به نام خودتان ثبت کنید.
 10. چیزی اختراع کنید که به نحوی به نفع مردم جامعه باشد.
 11. یک اجتماع کوچک را بر اساس یک هدف اجتماعی مهم، پایه‌ریزی کنید.

احتمالا با خواندن این ۹۹ هدف، آمادگی بیشتری برای نوشتن لیست اهداف خود پیدا کرده‌اید، پس زودتر دست بکار شوید و از آنچه خواندید به عنوان یک منبع الهام استفاده کنید.

برای این کار، این قدم‌ها شما را زودتر به مقصد می‌رسانند:

یک دفترچه‌ی مناسب بردارید و هر بخش را به یک دسته از اهداف خود اختصاص دهید.

برای هر بخش باید چند ستون داشته باشید؛ یکی مربوط به تاریخ رسیدن به اهداف، یکی مربوط به لیست اقدامات لازم و دیگری مربوط به زمان‌بندی انجام هر مرحله از اقدامات.

تمام این موارد را در دفترچه ثبت کنید و نسبت به انجام آن‌ها متعهد باشید.

با تعیین و تنظیم اهداف، تعهد و تمرکز بیشتری خواهید داشت. مسئولیت زندگی خود را می‌پذیرید و  خودتان را تحت فشار قرار می‌دهید تا بهترین فردی که می‌توانید، باشید. اهدافتان به شما این امکان را می‌دهند تا نقاط عطف جدیدی تعیین کرده و احتمال رسیدن به موفقیت را افزایش دهید. به علاوه، با رسیدن به اهداف، از زندگی‌تان هم راضی‌تر خواهید بود.

حتما بخوانید » 32 درس زندگی که برای موفقیت و خوشبختی باید بیاموزید

سخن پایانی

امیدواریم اطلاعات این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا برای شما مفید بوده باشد. فراموش نکنید که نوشتن اهداف به تنهایی کافی نیست و شما باید متعهد به عمل باشید. به علاوه باید سعی کنید از لحظه لحظه‌ی مسیر هیجان‌انگیز رسیدن به اهداف، لذت ببرید و هر هدف را به یک چالش پر رمز و راز برای رسیدن به موفقیت بیشتر ببینید.

در ادامه بخوانید »  زندگی موفق ؛ چگونه موفق شویم؟ با این 11 قدم زندگی…